یکشنبه، خرداد ۰۸، ۱۳۸۴

مطبوعات فارسی زبان تورنتو

این مطلب از وبلاگ قدیمی دستنوشته ها به این صفحه منتقل شده است

اینجا یعنی در تورنتو که محله نورت یورک ِش رو ایرانی ها اسم تهرانتو بهش دادن، کلی هفته نامه فارسی چاپ میشه که در سطح تورنتو مجانی توزیع می شن و هزینه هاشونو از آگهی ها تامین می کنن. بعضی هاشون در خارج از محدوده شهر به قیمت یک دلار و بیست و پنج سنت یا یک دلار و نیم کانادا فروخته میشه. به همین دلیل بیشتر صفحات رو آگهی هاست که پر می کنه. در این مجموعه ده- دوازده تایی، دو - سه تا از هفته نامه هاست که واقعاً مطالبی برای خوندن دارن و نوع صفحه بندی و انتخاب مطالب، نشون میده که روزنامه نگارهای حرفه ای اونها رو می چرخونن. فرصتی پیش اومد تا شماره های هفته پیش نُه تا از این هفته نامه هارو که بهشون دسترسی داشتم رو مرور کنم:

شهروند چهارده ساله که در تورنتو منتشر میشه. سردبیرش حسن زرهی هستش و از نظر من اونقدر مطلب خوندنی توش پیدا میشه که بشه از آگهی های زیادش صرفه نظر کرد. تیتر اول این شمارشو به از سر گرفتن اعتصاب غذای گنجی اختصاص داده و خبرهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران رو هم پوشش داده.ایران استار دوازده سالست و به سردبیری بیژن بینش منتشر میشه. مطلب زیاد داره و اخبار ایران رو دنبال می کنه و گاهی مقالاتی از دکتر نوری زاده، مسعود بهنود و سید ابراهیم نبوی هم داره. این هفته تیتر اصلیشو به انتخابات ایران اختصاص داده بود.

ایران جوان یازده ساله است و توسط بابک ریحانی پور و کورش شهبازیان منتشر میشه. به سیاست کاری نداره و آگهی هاش چندین برابر مطالبشه!مجله جوانان 6 ساله است، صاحباش بهلول پنجه بندپور و محمد سهی هستن، یه ذره خبر توش داره یه عالمه آگهی و جنس مطالبش هم که از روی جلدش پیداست! البته کیفیت جوانان 30 قبلی که قبل از انقلاب توی ایران چاپ می شد رو هم نداره!

سلام تورنتو پنج سالست و به سردبیری محسن تقوی چاپ میشه. همین!
خانه و خانواده ، مجله خانوادگی که سه ساله است و از نظر قطع و اندازه کوچکترین نشریه فارسی زبانه اینجاست به مدیر مسولش رضا فتاحیه و سعی داره لابلای آگهی هاش یک سری مطالب از جنس اطلاعات عمومی و تفریحی رو به خواننده هاش بده


آوا 2 ساله است و صاحب امتیازش وحید مجیدیه توش کمی خبر و کمی هم از سینما و حوادث میشه پیدا کرد.


ایران تایمز یک سالست. از ناشرینش چیزی نمی دونم.


شهر ما هم یکسالست. و صاحب امتیازش اسد زرین مهره. متعلق به مجموعه ایه که یک کانال تلویزیونی فارسی به نام تلویزیون شهرما در تورنتو هم دارن که هفته ای چند ساعت روی تلویزیون کابلی برنامه پخش می کنه. مطالب خوبی می شه توش پیدا کرد.
ایرانیان نوزده ساله است که مدیر و سردبیرش علی فرشینه است. مطالب خوبی داره و میزان آگهی هاش هم قابل قبوله.


فریم مجله سینمایی نوپا، دومین شمارش رو منتظر کرده. مدیر مسئولش محسن اسلامی نظری و سردبیرش مجید بسطامیه. ناشر این مجله Next Adobe inc هستش و مطالب خیلی خوبی در زمینه سینما و نمایش در کانادا، ایران و جهان داره.

پ.ن: متأسفانه فریم دیگه منتشر نمی شه. فریم، مجله فوق العاده ای که از همه نشریاتی که اینجا چاپ میشه چند گام جلوتر بود، نتونست بصورت رایگان و فقط با گرفتن آگهی ادامه حیات بده. حیف که کلی کاغذپاره بی ارزش (به جز چند نشریه قابل قبول) اینجا برای مردم و بازار سطحی پسند جامعه ایرانی داره با تیراژهای بالا چاپ میشه اما فریم رفت...دنیای ورزش به صاحب امتیازی کیومرث مقدم و و علیرضا بشر یکساله است. تمام رنگیه و جنس کاغذش خیلی خوبه اما چون هیچ وقت از ورزش سرم در نیومده و نمیاد در مورد مطالبش نظری نمی دم اما عکسهاش از شادی ایرانی های تورنتو در جشن پیروزی تیم ملی در مقابل بحرین و راه یابیش به جام جهانی خیلی باحال بود.

عصر نور که خودشو مجله فرهنگی، دینی، علمی و اجتماعی معرفی کرده توسط مرکز اسلامی ولیعصر با مدیر مسئولی عباس صفدری و سردبیری نوروز علی حمیدی منتشر میشه. اصلاً آگهی نداره و توی این شمارش علاوه بر مطالبی از نویسنده های مقیم کانادا از محسن کدیور و الهی قمشه ای هم مطلب داره. در بخش احکامش آموزش نماز هم بصورت مصور داره. ماهنامه است و سال اولیه که منتشر میشه.


هدی، مجله مذهبی اسلامی دیگه ایه که خودشو فرهنگی، علمی و دینی معرفی می کنه و سال اولیه که منتشر میشه. صاحب امتیاز مدیر مسئول هدی، آمنه متقی است. در شماره اول این مجله، علاوه بر چند مقاله که به شکلی به مسائل اسلامی مرتبط میشه، دانستنی های حقوقی، آموزش احکام، اوقات شرعی و همینطور حدود 10 صفحه مقاله و مطلب به زبان انگلیسی هم درج شده. تعداد کمی آگهی مختلف هم در مجله میشه دید.


سلامت تن و روان، ماهنامه ای که در سال دوم انتشارشه، همونطور که از اسمش بر میآد، مطالبی در مورد تغذیه، بهداشت و تندرستی داره باضافه مقادیری آگهی. صاحب امتیازش مشترکاً خود مجله و موسسه یوگا اعلام شده. سردبیر و مدیر مسئول این مجله یاسی فتحی است.


انترناسیونال ، که خودشو ارگان حزب کومونیست کارگری ایران معرفی کرده، هفته نامه ایه که در سال دوم انتشارشه و بصورتی خیلی ساده در 4 برگ سیاه و سفید فتوکپی شده منتشر میشه. سردبیرش محسن ابراهیمی اعلام شده. این شعار در گوشه سمت راست روی جلدش همیشه چاپ میشه: "اساس سوسیالیسم، انسان است. سوسیالیسم جنبش بازگرداندن اختیار انسان به انسان است.


برج دیدبانی، مجله ای برای ترویج مسیحیت به زبان فارسی است که در شناسنامش آورده: "هدف مجله برج دیدبانی، ستایش یهوه خدا، سلطان عالم است." و اضافه کرده که "از سال 1879 بطور مرتب توسط شاهدان یهوه به چاپ رسیده و کاملاً غیر سیاسی میباشد و مرجع آن کتاب مقدس است." میانگین تیراژش 26439000 ادعا شده و آدرس رم در ایتالیا رو داره و دیگه هیچ اطلاعات دیگه ای نداره. به نظرم باید از مجله های چندزبونه ای باشه که به فارسی هم منتشر میشه و فقط در تورنتو توزیع میشه و نه چاپ. اون تیراژ هم باید احتمالا تیراژ کل مجله به زبون های مختلف باشه.

روزنه ماهنامه ایه که در سال اول انتشارشه به سردبیری شبنم اختری با مدیر مسئولی اشکان یوسف پور. ناشرش: Ashkan Group Inc است و مطالب متنوع هنری داره که کاغذ و چاپی با کیفیت خیلی خوب با آگهی های شکیل و حرفه ای چاپ میشه. چند صفحه شو به مد (Fashion) اختصاص میده و البته این مجله رایگان نیست و قیمتش 5.99 دلار کانادا اعلام شدبازار املاک، مجله جدیدی که در سال اولش قرار داره توسط Real Estate Bazaar Inc با مدیر مسئولی و سردبیری ناهید کیخسروی چاپ میشه که ضمن تعداد زیادی آگهی در مورد املاک، اطلاعات مفیدی در مورد خرید ملک، خصوصاً در تورنتو و همینطور مقالاتی در زمینه معماری داره.
نظرات خوانندگان :

Name : hich kodom

E-Mail : worldlook84@yahoo.com

URL :

Date : Tue, 07 Jun 2005

motmaen hasti ke page contact me dorost kar mikone ya aslan kar mikone

دست نوشته ها :

متأسفانه اشکال داره و کار نمی کنه. در اولین فرصت درستش می کنم.

Name : Ehsan

E-Mail : ehsagh@yahoo.com

URL :

Date : Tue, 14 Jun 2005

wow,
That's amazing, you're collected all publishers in Toronto (even the hidden ones). I've never heared about the last three magazines. It was interesting to review your updated notes again!
You may put a updated sign beside each post whenever they were updated...
Keep writing, Good job


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر

نظر شما چیست؟

توضیحی درباره مستند فرزندانقلاب

--> همانطور که بارها توضیح‌ داده‌ام این مستند محصول بی‌بی‌سی فارسی است و نقش من همانطور که در تیتراژ فیلم آمده محقق و یکی...